Kloaka Betonowe Innymi Słowy Plastikowe?

Kloaka Betonowe Innymi Słowy Plastikowe?

Aż do wyboru są gotowe szamba z betonu to znaczy tworzywa sztucznego. Jedne oraz drugie mają zalety, aliści podobnie plus wady. Na które więc się uradzić?

ściek z betonu

Wykonuje się je na ogół spośród prefabrykowanych elementów betonowych także żelbetowych. Produkowane są szamba jednoczęściowe (jednokomorowe) - przykryte płytą żelbetową dodatkowo dwuczęściowe - składające się z dwóch połączonych skorup (dostępne są również modele wielokomorowe). Zbiorniki są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe czy prostokątne) wykonane spośród żelbetonu dodatkowo PCW dodatkowo otwór inspekcyjny, lokaj aż do wyciągania nieczystości (spośród przykrywką z blachy ocynkowanej).

Wadą tego typu zbiorników jest spory brzemię. Waga zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 odcień. W ten sposób spory ciężar zbiornika betonowego przypuszczalnie wikłać jego usługi transportowe również składanie. Producenci szamb z betonu zwykle zapewniają transport plus montaż, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Zanim natomiast zbiornik zostanie dostarczony poniżej zalecany adres, powinno się wysmażyć szaniec o szerokości oraz długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Trzeba podobnie umożliwić dostęp aż do wykopu samochodu ciężarowego i dać możliwość rozładunek zbiornika tyłem (częściej) czyli z boku. Zbiornik montowany jest za pomocą urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Miejsce na szambo łączenia zbiorników dwuczęściowych jest w następnej kolejności szyfrowanie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

ściek z betonu jest bez wątpliwości solidniejsze od zbiorników plastikowych. O ile nad zbiornikiem planujemy np. pozycja parkingowe na rzecz samochodu, innymi słowy podjazd aż do garażu należałoby wyłonić oczywiście taki rodzaj zbiornika. Kloaka z betonu będzie też lepszym wyborem, kiedy mamy starszy rangą poziom wód gruntowych - taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. O ile w najbliższej przyszłości planowana jest kanalizacja, to także będzie wyższy preferencja - zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Dół gnilny tworzywowe

Wykonuje się je najczęściej z polietylenu o wysokiej gęstości oraz żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe i odporne na korozję chemiczną. Są lekkie - to ich szczególna zaleta - ważą już od 60-70 kg. Na przykład: pojemnik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 - 230 kg. Łatwo go wobec tego transportować także składać (można owo przede wszystkim dokonać we własnym zakresie), aż do posadowienia zbiornika nie jest konieczny dźwig. Przypuszczalnie się tak sprawić, że dół gnilny przestaje nam istnieć potrzebne, skoro wykonano przyłącze kanalizacyjne. Zbiornik taki jest dozwolone do tej pory wyczerpać aż do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) czy komuś go odsprzedać - nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą zbiorników plastikowych jest natomiast mała uporczywość na duże obciążenie. Nie zaleca się miejsca nad nimi ustalać na parking na rzecz samochodów.

W gruntach o wysokim poziomie wód dodatkowo gruntach gliniastych (w których przypuszczalnie się gromadzić woda) pojemnik koniecznie trzeba plombować poprzednio wyporem. W tym celu wypada go obetonować innymi słowy osadzić do płyty żelbetowej.